Hírek

Elérhetőségek

Tájékoztatás őstermelők adózásáról

A mezőgazdasági őstermelő helyi adókról szóló törvény szerinti iparűzési adóalanyi státuszának létéhez hármas feltétel együttes teljesülése szükséges:

♦ egyrészt a jogalany az szja-törvényben (a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény) meghatározott őstermelőnek minősüljön;

♦ másrészt éves összbevételének legalább 75 százaléka őstermelői tevékenységéből (míg kiegészítő tevékenységből legfeljebb 25 százaléka) származzon;

♦ harmadrészt az összbevétele az adóévben az éves minimálbér 50 százalékát (ez 2021-ben 1.004.400 Ft, 2022-ben 1.200.000 Ft) meghaladja (azaz az éves minimálbér 50 százalékánál legalább egy forinttal több legyen). Nem kell bevételként figyelembe venni a mezőgazdasági őstermelő által e tevékenységével összefüggésben kapott támogatások (pl. területalapú támogatás)összegét. Az őstermelők ezen támogatásait tehát a bevételi értékhatár számításakor és az adóalap számításakor sem kell figyelembe venni.

Bármely feltétel hiányában az őstermelő nem alanya az adóévi helyi iparűzési adónak.

Amennyiben azonban mindhárom feltétel teljesül, az őstermelő az iparűzési adó alanyává válik, és bejelentkezési, valamint bevallási kötelezettség terheli.

- A bejelentkezési kötelezettségének a „Bejelentkezés, változás-bejelentés” nyomtatványon, tehet eleget.

- A bevallási kötelezettséget a „Helyi iparűzési adóbevallás” elnevezésű nyomtatványon, vagy a NAV-on keresztüli elektronikusan benyújtandó ANYK-s nyomtatványon, vagy az önkormányzati adóhatósághoz közvetlenül, papír alapon lehet teljesíteni. A bevallás benyújtásának határideje az adóévet követő és május 31-e.

A 21HIPA nyomtatvány elérhető a NAV honlapján.

- Az önkormányzati adóhatósághoz már korábban bejelentkezett őstermelőnek, ha az adóévben az éves bevétele a jogszabályban előírt bevételt nem haladja meg, elég a részére megküldött nyilatkozatot benyújtania, szintén az adóévet követő év május 31-éig.

Amennyiben Ön nyilatkozatot nem kapott és 2021. évben őstermelői tevékenységet végzett, kérjük vegye fel a kapcsolatot a Gyöngyöstarjáni Közös Önkormányzati Hivatal adóügyi ügyintézőjével.

A nyilatkozat nyomtatványokat május első hetében kézbesítjük.

Az őstermelő a helyi iparűzési adójának alapját a helyi adókról szóló törvény szerint többféle módszerrel állapíthatja meg.

Ha a mezőgazdasági őstermelő több önkormányzat illetékességi területén végez iparűzési tevékenységet, azaz több településen van művelés alatt álló (saját tulajdonú vagy bérelt) termőföldje, akkor az iparűzési adó alapját meg kell osztania a székhelye, illetve a telephelye(i) szerinti települési önkormányzatok között. Amennyiben a magánszemélynek a föld fekvése szerinti adóhatóságnál (önkormányzatnál) több földje is van, akkor legalább egyet be kell jelenteni. Ilyen esetben a földterület helyrajzi számát kell megadni telephelyként.
A vállalkozót az adóalap megosztásának kötelezettsége azon település vonatkozásában is terheli, ahol nincs bevezetve az iparűzési adó. 

Az adóalany az iparűzési adó alapjának megosztását a helyi adókról szóló törvény melléklete szerint köteles teljesíteni. 

Az őstermelők családi gazdaságának tagjai az adóévi iparűzési adókötelezettségüket úgy is teljesíthetik, hogy az őstermelők családi gazdaságának a tevékenységvégzéséből származó teljes iparűzési adóalap alapulvételével a tagok egyike állapítja meg, vallja be és fizeti meg az adót.

Kérjük, hogy a fenti szabályokat már a 2021-es adóévről benyújtandó iparűzési adóbevallásoknál is alkalmazzák.

Gyöngyöstarjáni Közös Önkormányzati Hivatal

Frissítve: 2022.05.18.