Hírek

Elérhetőségek

Csatorna illemtan

KÉRJÜK, HOGY ÖN IS FOGADJA MEG AZ ALÁBBIAKAT, TARTSA BE A CSATORNA ILLEMTANI SZABÁLYOKAT, HISZEN A KÖRNYEZETÜNK VÉDELME KÖZÖS ÉRDEKÜNK!

Tilos a csatornába juttatni:
Mérgező anyagot: mérgek, gyógyszerek és növényvédő szerek, nehézfémtartalmú folyadékok, tűzveszélyes anyagok, benzin, hígító, festék, lebomlásuk után mérgekké, tűzveszélyessé váló anyagok, stb.
Üzemzavart okozó anyagot: fa, kő, csont, műanyag háztartási eszköz, fémkupak, műanyag és üvegpalack, macskaalom, építési törmelék, homok, kavics, vízben nem oldható egészségügyi anyag (vatta, tampon), egyéb háztartási hulladék (textil, növény, gyümölcsmag, szőr), stb.
Szerves szennyezőanyagot: állattartásból származó híg tárgya, háztartási ételmaradék, zsírok, olajok, háztartási állatfeldolgozásból származó hulladék, elpusztult kisállatok tetemei, emésztőkből szippantott nagy agresszivitású szennyvíz, stb..
Túlterhelést okozó anyagot: csapadékvíz, belvíz, talajvíz

ÉS, HOGY MIÉRT?
Mert a szennyvíztisztító-telepek elsősorban élő mikroorganizmusok segítségével tisztítanak, és ha a csatornahálózatba méreg vagy egyéb szennyező anyag kerül, elpusztíthatja a tisztítást végző szervezeteket, ezáltal sérülhet a befogadó élővíz, ráadásul az egyébként a mezőgazdaságban hasznosítható szennyvíziszap is használhatatlanná válik.
Mert, ha a zsírok és olajok a csatornában kihűlnek, reakcióba lépnek a szennyvíz más összetevőivel, és kemény, szappanszerű lerakódást okoznak. A csatorna emiatt előbb leszűkül, majd eldugul. Emellett egy biológiai folyamat következtében kénessav keletkezik, amely megtámadja és tönkreteszi a házi és a közcsatornacsöveket egyaránt.
Mert a szabálytalan esővíz- és talajvíz-bebocsátások miatt túlterheljük a szennyvíztisztító-telepeket, de gyakran a csatornahálózaton kiöntéseket és lakóingatlanok elöntését okozhatjuk.

Sajnos előfordul, hogy a lakosság - értékeit mentve - a szennyvízcsatornába vagy közterületre szivattyúzza a pincében feljött talajvizet. Sokan nem is sejtik, hogy ezzel épületük állékonyságát is veszélyeztetik, hiszen a talajvíz kiszivattyúzása után a pincében újra feltör majd a talajvíz, amely az áramlási utakat kitágítva káros talajmozgásokat, szélsőséges esetben talajtörést okozhat.

A Dunántúli Regionális Vízművek tájékoztatója és a vizinform.hu alapján